Kawasaki KLE Croatia forum

Kawasaki KLE Croatia forum

• 18. Siječanj, 2019. - 22:10
  • Dobrodošli, Gost
Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje

Novosti:

Dobro došli na KLE Croatia forum !!

Str: [1] 2   Dolje

Autor Tema: Mit o kompresiji...  (Posjeta: 1533 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Karcher

• Kawas... ...
  • ZR7S, ZR7S, KLR600, KLE500
Mit o kompresiji...
« : 24. Lipanj, 2018. - 01:51 »

Često se postavlja pitanje koja je kompresija cilindara na KLE500...google izbaciju na stotine pitanja, ali rijetko gdje ima smislenih odgovora...

U servisnoj knjizi piše koji je kompresijski odnos...

Prvo, treba razlučiti pojmove kompresija i odnos kompresije....

Kompresija u cilindrima se mjeri u odnosu na trenutni tlak zraka na lokaciji gdje se nalazimo, KLE500 ima kompresioni odnos 9,8:1 što znači da će u GMT tlak biti 9,8 puta večći od trenutnog tlaka zraka oko nas u atmosferi....

tako ako je trenutni tlak zraka oko 900hPa, kompresija u cilindrima će biti oko 9 bara.....ako tlak poraste na 1000hPa, imati ćemo kompresiju u cilindru oko 10 bara...

dakle, ako mjerimo kompresiju istog motora u Senju na rivi i na vrhu Velebita iznad Senja, kompresija u cilindrima neće biti ista, ali će biti isti odnos kao umnožak odnosa i trenutnog tlaka zraka u atmosferi...

KLE500 ima predviđeni radni spektar kompresije od 9,8 bara do 15 bara....dakle, sve što je u tom rasponu smatra se ispravnim....no sada dolazimo do onog mita o "odličnoj" kompresiji...

Naravoučenje je da je veća kompresija uvijek bolja....kao, bolja je iskoristivost....pa bi tako 90% prosječnog puka dalo ruku u vatru da je kompresija 15 bara na KLEu bolja od kompresije recimo 10-11 bara...

No, koji je optimum, to je diskutabilno, ali recimo ovako, ako je donja granica 9,8 bara u kojemu se mašina tj cilindri i kompresija smatraju ispravnim i u "zelenoj" su zoni, onda je za iskoristivost zapravo bolja vrijednost kompresije bliža donjoj granici no gornjoj....iz jednostavnog razloga jer mašina gubi snagu i na tlačenju, pa iako inicijalno gornja granica kompresije zvuči primamljivije, zapravo imamo "kočnicu", odnosno više gubimo no dobivamo....

Primjer, mnogi su vozili Yugiće....isti su se rado prerađivali za "utrke", frizirali ih, nabijali kompresiju....išli su do 14 bara bez problema...ali na dynometru, rezultati nisu bili impresivni, teško je dizao obrtaje jer mu je taj tlak bio kočnica....

S druge strane, stavljali su namjerno potrošene karike i gušće ulje kako bi klipovi lakše plivali u cilindrima i time su dobivali na obrtajima i snazi, ali opet, dio kompresije je curio mimo klipova na iber lauf pa ni to nije davalo idealne rezultate....

Kako rasteretiti mašinu tj sabijanje tlaka u cilindrima, a da kompresija ne curi i imamo 100% iskoristivosti....

Većina je čula ili zna za tzv "spuštanje ventila".....spuste se sicevi ventila tj ventili i poveća se kompresioni prostor i time smanji maksimalna kompresija, a karike i dalje dobro dihtaju i ništa ne curi sa strane.....a kompresija padne na oko 11 bara i mašina prodiše tj diže obrtaje brže i lakše pa je i shodno tome iskoristivost daleko veća...

Rezime, visoka kompresija nije nužno uvijek uvjet savršenosti pa ne treba težiti gornjoj granici dozvoljene kompresije....uz uvjet da su karike i ventili u odličnom stanju dihtanja!!

Za test, tko ima doma klasični kompresor za zrak....uzmete si onaj Watt-metar u Lidlu za par desetaka kuna, uključite kompresor i pratite trenutnu potrošnju u Wattima....vidjeti ćete da dok je prazan, elektro motor troši u pola manje od nazivne snage u Wattima....i kako tlak u boci raste, raste i potrošnja struje u Wattima....te će pred kraj, elektro motor doseći maksimalno opterećenje jer mu je teže drukati u bocu u kojoj već ima bar 7 bara tlaka u odnosu dok je boca na 1-2 bara....

IMHO, ovo je odlična kompresija za KLE500, možda čak i malo previše...ali niš ne diram  :D

Evidentirano
Motorom po autoputu - svetogrđe i oksimoron

drdamjan

• Kawasaki KLE
  • 095 8748290
Odg: Mit o kompresiji...
« Odgovori #1 : 24. Lipanj, 2018. - 18:57 »

Ma nije malo previše, bez brige.
Hrvatska nije nešto egzotična što se tlaka zraka tiče,
nemamo Sibir, Himalaju.
Najviši grad Korenica, 600m.
Nego, mjerio si, zamišljam --->

a) pun gas?
b) sa zračnim filterom?
c) bez druge svjećice da ne koči?

Karcher

• Kawas... ...
« Odgovori #2 : 24. Lipanj, 2018. - 20:51 »

Ma nije malo previše, bez brige.
Hrvatska nije nešto egzotična što se tlaka zraka tiče,
nemamo Sibir, Himalaju.
Najviši grad Korenica, 600m.
Nego, mjerio si, zamišljam --->

a) pun gas?
b) sa zračnim filterom?
c) bez druge svjećice da ne koči?

ABC=DA  :D
Evidentirano

DAKLE

• Kawas... ...
« Odgovori #3 : 28. Rujan, 2018. - 21:19 »

ABC=DA  :D

Jel spuštana glava?
Evidentirano

Karcher

• Kawas... ...
« Odgovori #4 : 29. Rujan, 2018. - 22:54 »

Jel spuštana glava?

standard, original....ništa dirano
Evidentirano

DAKLE

• Kawas... ...
« Odgovori #5 : 01. Listopad, 2018. - 06:33 »

standard, original....ništa dirano

Zato i pitam, doista je odlična kompresija. Koja je godište tvoj KLE?
Evidentirano

Karcher

• Kawas... ...
« Odgovori #6 : 02. Listopad, 2018. - 01:21 »

Zato i pitam, doista je odlična kompresija. Koja je godište tvoj KLE?

Taj je bio 2003 i nekih 38-40tkm....prodao sam ga par dana nakon objave ovog posta...promijenio sam ih 3 komada od tada...sad imam noviji model...sa svim mogućim modifikacijama, pisal sam o tome, čupa ko budala u odnosu na bilo koji do sada koji sam probao....diže na zadnji bez pikanja prednje da propadne pa trzanja gasom...nego samo daš gas i propne se instantno...kompresiju još nisam ni mjerio....budem sad preko zime...
Evidentirano

DAKLE

• Kawas... ...
« Odgovori #7 : 04. Listopad, 2018. - 06:43 »

Taj je bio 2003 i nekih 38-40tkm....prodao sam ga par dana nakon objave ovog posta...promijenio sam ih 3 komada od tada...sad imam noviji model...sa svim mogućim modifikacijama, pisal sam o tome, čupa ko budala u odnosu na bilo koji do sada koji sam probao....diže na zadnji bez pikanja prednje da propadne pa trzanja gasom...nego samo daš gas i propne se instantno...kompresiju još nisam ni mjerio....budem sad preko zime...

Imaš mogućnosti saznati koji je jet kit stavio bivši vlasnik unutra?
Evidentirano

Karcher

• Kawas... ...
« Odgovori #8 : 04. Listopad, 2018. - 07:00 »

Imaš mogućnosti saznati koji je jet kit stavio bivši vlasnik unutra?

Imam....čim raskopam i pogledam....ali ne stižem...ak te baš jako kopka...dođi do mene i raskapaj....imam hrpu prećeg posla i fakat ne stižem...meni preko zime krene sezona posla pa udarnički radim tak da preko ljeta mogu ko školarac na ferje cijelo ljeto  :D
Evidentirano

kUm

• Kawasaki KLE
« Odgovori #9 : 04. Listopad, 2018. - 08:45 »

...meni preko zime krene sezona posla pa udarnički radim tak da preko ljeta mogu ko školarac na ferje cijelo ljeto  :D
...hebate, imas posao snova  :D
Evidentirano
Be a dreamer, live without a brain....:prsti:
 Str: [1] 2   Gore

Stranica je generirana za 0.898 sekundi uz 27 upita.

SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal