Kawasaki KLE Croatia forum

Kawasaki KLE Croatia forum

• 23. Ožujak, 2019. - 04:25
  • Dobrodošli, Gost
Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje

Novosti:

Dobro došli na KLE Croatia forum !!

Str: 1 [2] 3 4   Dolje

Autor Tema: Litijski akumulator  (Posjeta: 2683 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

DAKLE

• Kawas... ...
Odg: Litijski akumulator
« Odgovori #10 : 24. Listopad, 2018. - 22:16 »

O LiOn ne znam ništa.

Ali znam da ti ili regler ne valja, ili alternator, ili se ne voziš.
I znam da drugačiji akumulator logično treba drugačije punjenje.

Ovaj Shido je LiFePO4, a ne LiIon. Znam ja puno o LiFePO4 i LiIon baterijama i člancima, ali me zanima da li netko ima taj Shido u KLEu.

Ne treba drugo punjenje, litijske baterije imaju u sebi BMS ili CMS koji upravljaju punjenjem.

Regler valja, alternator valja, vozim se. Kad je hladno pali trško, jedva da ima snage okrenut prvi put. Nakon par verglanja se zgrije i na koncu upali. Kad je zagrijan pali iz prve ili druge, bez problema.

Zaboravi sve!!!

Idealno rješenje je klasični olovni aku, ali GEL....nađi način da si ugradiš 2x7Ah ili jedan od 12A, marka CSB ili Yuasa....i miran si minimalno narednih 5-6-7 godina....još ako ćeš nakon 3-4 godine otvoriti baterije i nadoliti po 5ml MgSo4 otopine u destiliranoj vodi, možeš komotno očekivati i 10 godina vijek trajanja...

evo, ja na KLRu koji je daleko teži za zaverglati jer je 1 cilindar, u odnosu na KLEovih 2 manjih, 2x7Ah sam uglavio 2009. godine i pred nekih 3 godine sam ih otvorio i malo "revitalizirao" i još uvijek dan danas lijepo vergla.....mislim da bi komotno mogao zaokružiti na 10 godina, ali na proljeće stavljam nove čisto zato jer se bavim UPSovima pa tih baterija imam često na lageru pa ne moram posebno ići kupovati...

ako kojim slučajem budem ostavljao KLE ipak, iako sumnjam....definitivno ću ugraditi CSB 12Ah i bar 5-6-7 godina zaboraviti na akumulator...a i ta vrsta baterija ima daleko bolju struju hladnog starta zbog znatno nižeg unutarnjeg otpora baterije iliti ESR pa i bendix tj jednostrano kvačilo manje trpi posljedice slabijeg akua...

dakle, stavljaš ovo;

maloprodajna cijena CSB za pučanstvo po raznim shopovima ti je oko; 7Ah ti je oko 160-180kn komad, a 12Ah je oko 280-300kn

Meni je original akumulator Yuasa radio 11 punih godina prije nego sam ga 2014.g. zamijenio geliranim koji je zašlusao u manje od mjesec dana. Trgovina je priznala da se radi o lošem akumulatoru i dala mi drugi isti takav. Problem je da svi ti novi akumulatori od 2014.g. nadalje daju jamstvo 6 mjeseci ili godinu dana. Kad to istekne, vrlo brzo rikavaju sami od sebe. Dakle, na KLEu mi je STARA Yuasa radila 11 godina, na KLRu mi je STARA Varta radila 12 godina. A nova Varta koju sam kupio prije točno 2 godine ima jamstvo samo 6 mjeseci, i osjeti se trenutno u motoru da rikava lagano. Nije još riknula, ali sve je hladnije i sve će teže palit.

Većina akumulatora koji se rade u Kini uglavnom imaju 6 do 12 mjeseci garancije - zato jer više od dvije godine rijetko mogu izdržat. Ako prodavač daje garanciju tri godine, to znači da je to dobar akumulator. A takvi nerijetko koštaju više od tisuću kuna koliko su me zadnja tri došla.

Zašto si ne bi ostavio KLE?

Istu takvu sam stavio lani u KLE-a, čisto jer isto tako imam pristup tim baterijama na poslu, pa je bila 0 kuna.
Na kraju sam odustao od toga i kupio Vartu AGM za nekih 360 kuna.
Mijenjao sam zato jer se osjetilo da anlaser ne zavergla onak živo kao s pravim akumulatorom, iako sam probao s dvije nove takve baterije, čak sam ih i testirao na poslu misleći da nešto s njima ne štima. Polemio sam konektore sumnjajući na loš spoj, nije pomoglo. Ali ujaku na skuteru 50ccm radi 6 godina ista takva bez ikakvih problema.
Mislim da ljudima rikavaju akumulatori kao što je i Drdamjan napisao radi problema s punjenjem (većinom regler) ili neispravnih instalacija pa se aku stalno prazni jer je negdje mali šlus na instalaciji. Takve stvari se lako provjere čak i s multimetrom od 50 kuna.

Koji model Shido si stavio u KLE? Ja sam kupio Vartu AGM 22.9.2016.g. i to je ta koja upravo rikava u KLEu, a garancija je bila samo 6 mjeseci. Imam još i račun uz garanciju, tako da joj ni garancija od 2 godine ne bi pomogla. Jednostavno akumulatore radi od lošijih materijala danas u Kini, nisu to oni isti akumulatori od prije 15 godina.

Olovni, AGM.
Optimalno po cijeni i koristi.

Nemamo svi nekoga s lagerom.
KLEov originalni sam 8 godina star dobar bacio.
Dvaput mi je presaugalo, uzrok bila
kompozicija=svjećice+nedavanje čoka+ne skroz novi akumulator+prelijevanje iglica+neiskusni drdamjan.
Kad sam složio siceve karburatora, stavio sam iridium.
Nije šminka, nego je degutantno doći do svjećica kad presauga,
jednako ne nosam injekciju sa crevcetom da špricnem bengu
pod gumu na relaciji airbox-karb.
Imao sam na skuteru dva mala upsa paralelno, odlično je radilo.
Na KLEu koliko se ovdje javili ljudi, baš i ne nešto.
Moj rajding partner sa VNom ima paranoju od ostavljanja kontakta, kao prazni se.
A kojak sirenu si spojio direktno, elektroničku, koja non-stop troši?
Pa me gleda...
U svakom slučaju punjenje je konstruirano za olovni.

Koje iridijum svjećice si stavio i koliko su koštale? Kakva je razlika, osim u cijeni?

DAKLE, obzirom na stanje tvog KLEica, prvo bi se trebao pozabaviti kompletnim čišćenjem i kontrolom instalacija, jer koliko sam vidio, prilično si ga zanemario :D

Proljeće, sve dole i inspekcija svake žice, pa onda vidjet dalje :/

Zar mi nije lakše zamijenit akumulator pa da sam miran?
 :D

Evidentirano

drdamjan

• Kawasaki KLE
  • 095 8748290
« Odgovori #11 : 24. Listopad, 2018. - 22:53 »

Koje iridijum svjećice si stavio i koliko su koštale?
Kakva je razlika, osim u cijeni?

...stavio sam ngk ngk dr9 eix iridium svjećice...
s popustom u BJ, od autokreše diler Frenum, 2 kom=160 kn.
Stavio sam iridij jer sam debel!  :h
Teško mi je skidati rezervoar i plastike,
a oko svjećica se skupi kamenje.
Kum i neki se kunu u Denso.
Meni je već bilo kasno kad sam to pročitao.

ovdje--->
http://www.kle-croatia.com/forum/index.php/topic,2068.10.html
imaš dokumentirano da je moj LP, 235 kn, 3 godine sada,
AGM tehnologija olovnog, ne gel,
pali na pomisao o paljenju.  :D 

DAKLE

• Kawas... ...
« Odgovori #12 : 25. Listopad, 2018. - 03:43 »

Koje iridijum svjećice si stavio i koliko su koštale?
Kakva je razlika, osim u cijeni?

...stavio sam ngk ngk dr9 eix iridium svjećice...
s popustom u BJ, od autokreše diler Frenum, 2 kom=160 kn.
Stavio sam iridij jer sam debel!  :h
Teško mi je skidati rezervoar i plastike,
a oko svjećica se skupi kamenje.
Kum i neki se kunu u Denso.
Meni je već bilo kasno kad sam to pročitao.

ovdje--->
http://www.kle-croatia.com/forum/index.php/topic,2068.10.html
imaš dokumentirano da je moj LP, 235 kn, 3 godine sada,
AGM tehnologija olovnog, ne gel,
pali na pomisao o paljenju.  :D

Zbog tih informacija ovdje s foruma sam i ja kupio Landport (LP) te 2014.g. Međutim, meni je taj isti akumulator zašlusao (otišao u kratak spoj unutar samog akumulatora) nakon samo mjesec dana! Reklamirao sam ga, ispitali su ga u Auto Krešo, i dobio sam isti takav drugi potpuno novi. Taj je počeo sve slabije radit na jesen 2016. i morao sam kupit novi. Uzeo sam tada Vartu AGM Powersports, koja je sad još uvijek unutra ali sve slabije i slabije pali. Varta je formirana u trgovini od strane prodavača/stručnjaka, i imala je jamstvo 6 mjeseci, a od kupnje je prošlo točno dvije godine i par dana. Čak i da je imala garanciju dvije godine, ne bi mi puno pomoglo.

Kad se zagrije KLE, pali normalno. Cijelo ljeto je palio normalno, ali sad s ovim hladnoćama koje dolaze sve teže pali. Ako se spuste temperature na 7 stupnjeva, jedva okrene prvi okretaj prije nego relej odradi. Onda ga pustim da se malo stabilizira kojih desetak sekundi, pa ponovno. Tada već može dva tri okreta jer ga je struja zgrijala s prvim okretom. Potom upali, a ako ne upali onda treba i treći put "verglati". Ako ni treći put ne upali, pustim ga kojih minutu da se stemperira i potom upalim iz četvrtog ili petog, šestog, sedmog puta (najdulje do sada je bilo sedam puta). Ako mi se žuri na posao i ne stignem se zaebavat s 'hoće-neće', onda samo spojim klemama na auto i kresne iz prve. S Vartama sam imao dobra iskustva u zadnjih trideetak godina jahanja motora, ali očito da odnedavno oni rade robu u Kini pa daju po novom garanciju samo 6 mjeseci.

Shido za koji pitam ima čak 3 godine garanciju. Meni to dosta znači, jer vjerujem da bi morali zamijeniti akumulator ako se pokaže lošim. Bar sam onda tri godine sigurno miran, a ne ovako svake dvije. Vozim i po zimi na posao ako je sunčan dan, a nerijetko u jednom danu kad moram stati na pet do dese mjesta po gradu palim KLEa pet do deset puta. Sad kad se zagrije, upali iz prve. Ali kako vrijeme ide na hladnije dane, sve će teže i teže biti. A volim da mi pali pouzdano, na prvu, bez tih fora 'hoće-neće'. Shido je skup, tri godine garancije daju, lakši je za 3 i pol kile od olovnih, zato pitam da li je neko imao iskustva s njima ili nekim drugim litijskim akumulatorom.

Evidentirano

Neo

• Kawas... ...
« Odgovori #13 : 25. Listopad, 2018. - 08:28 »

Ako je tako, možda je najjeftinije kupiti Yuasu kakva je i bila u njemu?

Poslano sa mog LG-D335E koristeći Tapatalk

Evidentirano

Bajadojaja

• Kawasaki ...
  • Nisam ginekolog ali mogu pogledati
« Odgovori #14 : 25. Listopad, 2018. - 08:30 »

Hmm, i moj je Varta AGM Powersports radi od prvog mjeseca ove godine, prerano joj je davati ikakve prognoze. Sam sam formirao akumulator po uputama proizvođača, sve po ps-u, srećom pa na poslu imam to s čim kontrolirano napraviti. Sad samo treba čekati (mjesece ili godine) da vidim kaj sam ustvari kupil :h .
Evidentirano

drdamjan

• Kawasaki KLE
  • 095 8748290
« Odgovori #15 : 25. Listopad, 2018. - 09:05 »

DAKLE, očito nešto ne štima, kad solidni akumulatori otilaze.
Zamisli još veću štetu da ode ovakav skuplji, još k tome možda i bolji.
Možda bolje uzeti regler china + akumulator, AGM = 400 kn.
Pa tek kad se pokaže u redu, tek onda nešto dalje.
Oni jeftini china voltmetri nisu neka super točna stvar,
ali za ovakav slučaj, makar provizorno staviš, da ne ništiš masku i to.

DAKLE

• Kawas... ...
« Odgovori #16 : 25. Listopad, 2018. - 19:08 »

Ako je tako, možda je najjeftinije kupiti Yuasu kakva je i bila u njemu?

Poslano sa mog LG-D335E koristeći Tapatalk

Tako sam mislio i zadnji put kad sam uzimao akumulator prije dvije godine. Međutim, novi Yuasa akumulatori koji se kupuju u Europi više se ne rade u Japanu nego u Kini. Garancija je 6 mjeseci do godinu dana, da li nam to nešto govori? Da mogu kupit Yuasu kakva je bila u njemu - kupio bih. Ali takvih Yuasa više nema, nove Yuase su iz Kine i ne traju koliko je meni trajala originalna Yuasa, nepunih 12 godina. NoveYuase traju dvije godine ako se vozi i prek zime, a sretni su oni kojima traje od 3 do pet. Dakako, ovisi i o sreći. Nekima je možda LandPort trajao tri godine ili još traje, meni nije. Prvi je riknuo nakon mjesec dana i zamijejen je u jamstvenom roku, a drugi dvije godine. To je današnja stvarnost, većina akumulatora u zadnje vrijeme toliko traje. Možda je u mom slučaju bila (ne)sreća da sam baš naišao na lošu seriju, ali Varta mi ukazuje da je problem u jeftinoj kineskoj sirovini. Dobro je još i trajala, a danas ujutro me napokon iznevjerila kad sam morao sjahat nakon osmog neuspješnog paljenja. Sad sam je prije sat vremena skinuo, šokirat ću je i napravit desulfatizaciju, a nakon punjenja ponovno testirati na toplo-hladno uvjete. Ujutro ću se ranije dići i probat s unimerom izmjerit pad napona kod paljenja, da vidim koliko još ima života u njoj.

Hmm, i moj je Varta AGM Powersports radi od prvog mjeseca ove godine, prerano joj je davati ikakve prognoze. Sam sam formirao akumulator po uputama proizvođača, sve po ps-u, srećom pa na poslu imam to s čim kontrolirano napraviti. Sad samo treba čekati (mjesece ili godine) da vidim kaj sam ustvari kupil :h .

Ja (nažalost) nisam, uzeo sam je formiranu od prodavača. To je moj propust, ali mala je vjerojatnost da bi prodavač koji je profesionalac tako nešto zafrknuo. Doduše sad kad se sjetim, bio je novi prodavač koji je jako mlad jer su stari majstori-prodavači otišli u mirovinu. Budemo vidjeli sutra, ali nekako mi je to prerano za Vartu (koja je isto poizvedena u Kini!).

DAKLE, očito nešto ne štima, kad solidni akumulatori otilaze.

Očito. Jesi razmišljao možda da bi bio problem u akumulatorima loše kvalitete?

Zamisli još veću štetu da ode ovakav skuplji, još k tome možda i bolji.

Zamišljam. Hmmm. Prošao bih jeftinije!

Da sam kupio skuplji akumulator od 1000kn umjesto dva po 300kn do 500kn i da se pokvario unutar dvije godine, bio bi u garantnom roku. Zamijenio bih ga za nula kuna. A ovako imam dva loša akumulatora koja su dala svoje u tako kratkom roku. Ne kažu ljudi bez veze da nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftinu/šrot robu. Danas sam zvao za ovaj najjači i najskuplji Litijski, mogu dobit popust za cash da me dođe ispod soma kuna. I onda znam da sam miran najmanje tri godine a ne se gristi zbog prelratkih jamstava (koja su tako kratka iz opravdanih razloga).

Možda bolje uzeti regler china + akumulator, AGM = 400 kn.
Pa tek kad se pokaže u redu, tek onda nešto dalje.
Oni jeftini china voltmetri nisu neka super točna stvar,
ali za ovakav slučaj, makar provizorno staviš, da ne ništiš masku i to.

To 'možda je bolje' me dovelo tu gdje jesam, s kineskim akumulatorima koji se baš nisu pokazali dugtrajnima.

Sutra ćemo bit pa,etniji, tako kažu.
Evidentirano

drdamjan

• Kawasaki KLE
  • 095 8748290
« Odgovori #17 : 25. Listopad, 2018. - 20:00 »

logika:
- svima drugima traju dulje
- znači nešto nije u redu s motorom
bez možda  :D 

Bajadojaja

• Kawasaki ...
  • Nisam ginekolog ali mogu pogledati
« Odgovori #18 : 25. Listopad, 2018. - 20:43 »

Ja ću ti samo reći da opravdano sumnjam da ti je prodavač formirao akumulator, prije bih rekao da ti je utočio kiselinu koja dolazi odvojeno, začepio aku i dao ti ga u ruke i rekao "pali-vozi". Moj je bio na punjaču skoro 6 sati dok ga nisam natočio do kraja, max struja 1A, max napon 14.4V, tak piše u uputama dobivenim uz Vartin aku. A možda je to sve bezveze, ali ak rikne onda nema u meni onog zrna sumnje da nije nešto napravljeno kako je trebalo.
Evidentirano

nenox

• Kawasaki ...
« Odgovori #19 : 25. Listopad, 2018. - 20:49 »

hm gledam povijest svojeg, prijašnji vl. vodio evidenciju: 13.4.16 @46500km promijenjen regler i akumulator....do danas @ 75500 problemi struja/paljenje = 0.  Motor stoji vani cijelo vrijeme, samo pokriven ili nadstrešnica, tak i prijašnji vlasnik, vjerojatno vidio garažu kod prvog vlasnika, prije 30.8.2015 :evil:
Da ne ureknem nek tak služi i dalje.Ali ak hoće crknut nek crkne...navozil se..
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3 4   Gore

Stranica je generirana za 0.634 sekundi uz 25 upita.

SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal